4 Nis 2011

İşe Dönüş

Uzun upuzun bir aradan sonra tekrar iş sahalarına geri dönüyorum. Yaklaşık 1,5 senedir edindiğim ya da tekrar devam ettirebilme fırsatı bulduğum ne kadar hobim/alışkanlığım/keyfim varsa büyük kısmını yine unutacağım maalesef çünkü iş hayatı böyle bir şey, eğer şanslıysan sana ne kadar yeteneğin, ediminin, o güne kadar kazandığın iyi alışkanlığın varsa hepsini bize ver diyorlar, şanssızsan yeteneğini, edimini boşver biz ne dersek o diyorlar, yaşadığını da unutarak böyle bir dengesizlik içinde denge tutturmaya çabalayarak geçiyor ömrün, zaman zaman azarlanarak zaman zaman pohpohlanarak. 


Evlendikten sonra hem yenilenmiş hayatımıza alışabilmek için hem de işimden aman aman memnun olmadığım için işi bırakmıştım, eh biraz da ne yapmak istediğime karar vereyim diye. Bu 1,5 sene içinde kafamda milyon proje ürettim cafe açtım, internetten satışlar yaptım, pastane açtım, kitapçı oldum, menajer oldum, yaşam koçu oldum ahahah şimdi bakıyorum da hepsi kendi kendime takılacağım işlermiş. Şimdi düşünüyorum da tüm bu olayların kopma noktası aslında üniversiteymiş, ben aman olsun da deniz kenarında tatilli falan bir yer olsun, içinde sosyal bilimler olsun, siyaset olsun, felsefe de olsun diye bölüm ve okul seçen bir ileri zekalıymışım. Üniversitede geçirdiğim o 4 seneyi hiçbir zaman unutmam o ayrı ama ciddi anlamda yapılan bu senin geleceğin bikbikleri doğruymuş, iş hayatına ufaktan bir giriş yapınca anlıyor her aklı başında insan bunu zaten. 


Neyse kısa keseyim, işe başlıyorum tekrar ve diğer işimden çok daha zor koşulları var ama sevebileceğim ve emeğimin karşılığını alabileceğim bir iş en azından, çok isteyerek mülakatlarına girdim ve şevkle başlıyorum, ama tek isteğim bu zaman zarfı içinde edindiğim güzel alışkanlıklarımı çalışırken de bırakmamak zira kendimi azıcık tanıyorsam çalışırken akşam 9'da yatan, banyo günleri belli olan, ertesi gün iş varsa dışarı çıkmayı reddeden bir düzen manyağıyım, hatta evde geçirdiğim bu 1,5 senede 1 kez bile öğlen uyandığımı hatırlamıyorum, biraz sorumsuz olmayı istiyorum belki de. Bu yazı da kendime notum, sözüm olsun. 

9 yorum:

plndrkn dedi ki...

hayırlı olsun canım!!

colette dedi ki...

Hayırlısı olsun,iş yaşamında mutluluklar ...

ceren dedi ki...

plndrkn, colette, çok çok teşekkürler:)

Mehmet Bilgehan Merki dedi ki...

Kolay gelsin, boşluk insanı daha çok yorar.

N.Narda dedi ki...

1,5 yıl, çabuk karar vermişsiniz, bana göre yani; ben 3. yılımdayım ve o cangıla dönmek istediğimden hala emin değilim :)

Size kolaylıklar ve güzellikler diliyorum ben de.

ceren dedi ki...

çok teşekkür ederim:)

esra dedi ki...

yazını okurken kendi hayatımı okur gibiyim. Deniz kenarında bir üniversite hemde turizm :( 9 aylık yeni bir evlilik ve öncesi çok sevdiğim ve memnun kaldığım işimden ayrılma hoppp ankaradan çeşmeye taşınma ne tesadüf yine deniz kenarı :))ama benim çocuk gibi bir projem var bakalım iş hayatına ne zaman dönerim yada dönermiyim ????

ceren dedi ki...

off çeşme mii? o kısımda takıldım ben (:

esra dedi ki...

malesef deyip ukalaca bir gülüş gönderiyorum :D